PROTEZAVIMAS

Kodėl svarbus dantų protezavimas?

Netekus dantų, susilpnėja kramtymas, likę dantys kramtant yra per daug apkraunami ir ilgainiui taip pat praranda įprastą išvaizdą bei funkciją. Kaip to pasekmė išsivysto žandikaulio sąnario pakitimai – šis gauna per didelį krūvį, greičiau dėvisi, galiausiai pradeda skaudėti, o judesiai tampa riboti.

Dantų nebuvimas turi įtakos žandikaulių kauliniam audiniui. Netekus dantų, dėl vyraujančios rezorbcijos mažėja kaulo masė, prasideda žandikaulių alveolinių ataugų atrofija,  pasikeičia žandikaulių forma. Pažemėja žmogaus apatinis veido trečdalis, sumažėja raumenų tonusas, veide atsiranda raukšliųžmogus atrodo senesnis. Tai turi neigiamos įtakos paciento sveikatai ir gyvenimo kokybei, nes sveikai ir gražiai atrodantys dantys yra itin svarbūs siekiant išlaikyti gerą savijautą bei pasitikėti savimi.

Kokie galimi dantų atkūrimo metodai?

Dantis restauruoti galima dviejų rūšių protezais: nuimamais ir nenuimamais. Kaip sako pats pavadinimas, nenuimami dantų protezai – tai įvairios konstrukcijos, sudarytos iš kelių ar vieno dirbtinio danties ir nešiojamos nuolat. Nuimamus protezus būtina išimti iš burnos valymui.

Nenuimami protezai:

  • Vainikėliai. Jie gali būti kelių rūšių: metalo keramikos, bemetalės keramikos, cirkonio oksido;
  • Dantų protezų tiltai. Jie tvirtinami ant nušlifuotų, greta esančių dantų;
  • Dantų protezai, tvirtinami ant implantų.

Nuimami protezai:

  • Lanko atramos protezai („biugeliai“);
  • Plokštelės.

Dantų atkūrimas vainikėliais

Vainikėliai – tai vienas iš seniausių ir tikriausiai dažniausiai pasirenkamų dantų atkūrimo būdų.

Restauruoti dantis vainikėliais rekomenduojama šiais atvejais:

  • Kai dėl daugybės plombavimų dantis praranda savo spalvą ir formą;
  • Kai reikia apsaugoti dantį, kad šis nenulūžtų;
  • Kai siekiama atkurti jau nulūžusį dantį.

Vainikėlių privalumai:

  • Padeda atkurti natūralią danties formą;
  • Sustiprina ir apsaugo nuo galimo lūžimo silpną, nepilnavertį dantį;
  • Padeda atkurti prastai atrodančio danties estetinį vaizdą;
  • Apsaugo gretimus dantis nuo pasvirimo, gedimo, pasislinkimo iš savo vietos.

Metalo keramikos vainikėlis – tai individualiai kiekvienam pacientui gaminamas patvarus metalinis karkasas, padengtas keramikos mase. Metalo keramikos vainikėlis pagal patvarumą ir funkcionalumą prilygsta natūraliems dantims. Jis yra gana nebrangus bei ilgaamžis, todėl – vienas iš populiariausių šios rūšies protezų. Šiuo vainikėliu restauruotas dantis atrodo puikiai, tačiau, kitaip nei tikras dantis, metalo pagrindas nepraleidžia šviesos, todėl restauruotas dantis, esant tam tikram apšvietimui, neatrodo visiškai natūraliai. Metalo keramikos vainikėlis geriausiai tinka atkuriant mažiau matomus krūminius dantis.

Bemetalės keramikos vainikėlis gaminamas vien iš patvarios keramikos masės (porceliano), jo sudėtyje nėra metalo. Porceliano masė atspindi šviesą ir yra iš dalies skaidri, todėl šiuo vainikėliu atkurtas dantis savo išvaizda labai artimas natūraliems dantims.

Pagrindiniai šio vainikėlio privalumai:

      • Puikus estetinis vaizdas;
      • Visiškas biologinis suderinamumas su burnos ertmės audiniais, nesukelia alergijos.

Vis dėlto metalo keramikos vainikėlis yra tvirtesnis nei bemetalės keramikos. Bemetalės keramikos vainikėliu dažniausiai siūloma atkurti pavienius priekinius dantis, kai šie nuskyla, yra silpni ar praranda sveiko danties spalvą. Jei pacientas laikosi visų gydytojo nurodymų ir prižiūri bemetalės keramikos dantis, jie tarnauja maksimaliai ilgai.

Cirkonio oksido vainikėlis – tai šiuo metu pati moderniausia vainikėlių rūšis. Toks vainikėlis puikiai dera su žmogaus organizmo audiniais, nesukelia alergijų. Šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę iš cirkonio oksido gaminti labai tikslius dirbtinius dantis.

Cirkonis – skaidrus kaip ir natūralus dantis, tad juo galima idealiai atkurti estetinį vaizdą. Cirkonio oksido dantis atrodo natūraliai. Atskirti tokį dantį nuo kitų Jūsų dantų bus labai sunku. Tai itin svarbu atkuriant priekinius dantis, ypač gaminant jų tiltus.

Toks vainikėlis nesukelia dantenų uždegimo aplink restauruojamą dantį, nes jį apgaubia labai tiksliai, be to, geriau dera prie burnos audinių. Dėl šios priežasties sumažėja ir galimybė vainikėlio pakraščiuose rastis kariesui.

Kas yra laikini vainikėliai?

Restauruojant dantis dažnai naudojami ir laikini, iš plastmasės pagaminti vainikėliai. Jie tvirtinami tik trumpam laikui – kol gaminamas nuolatinis vainikėlis. Pagrindinė šių vainikėlių paskirtis – apsaugoti nušlifuotą dantį ir dantenas nuo galimo aplinkos poveikio bei laikinai atkurti estetinį vaizdą.

Šie vainikėliai negali būti nešiojami nuolat, nes yra nepatvarūs, po tam tikro laiko gali pakeisti spalvą, sukelti dantenų uždegimą, be to, sugeria aplinkos kvapus, todėl iš burnos gali imti sklisti nemalonus kvapas. Laikini vainikėliai fiksuojami tik laikinu cementu.

Dantų atkūrimas dirbtinių dantų tiltais

Prarastų dantų restauravimas dirbtinių dantų tiltu tinka tuomet, kai pacientas netenka vieno ar kelių greta augusių dantų. Tai – seniai žinomas gydymo metodas, kurio metu nušlifuojami du greta atsiradusios nišos esantys dantys ir prarasto danties ar kelių dantų tarpas užpildomas protezu. Kitaip sakant, ant atraminių dantų „pakabinamas“ dirbtinių dantų tiltas – jis vadinamas tarpine dalimi. Tarp tarpinės dalies ir dantenų visuomet lieka nedidelis tarpelis, kuriam reikia skirti ypatingą dėmesį valantis dantis.

Dantų atkūrimas lanko atramos protezais ar plokštele

Lanko atramos protezai – tai jau nuimamų protezų rūšis. Jie sudaryti iš metalinės jungties ir dirbtinių dantų. Kitaip nei restauruojant dantis protezų tiltais, naudojant lanko atramos protezus šlifuoti greta kiaurymės esančių dantų nereikia. Tai itin svarbu, kai šie dantys yra visiškai sveiki. Tačiau, nepaisant šių privalumų, lanko atramos protezai – tai vis dėlto „išimami dantys“.

Dantų paviršiaus restauravimas keramikos laminatėmis

Keramikos laminatės dažniausiai naudojamos tuomet, kai reikia patobulinti priekinių dantų spalvą ar formą, sutvirtinti silpnus dantis ir apsaugoti juos nuo skilimo, ar atkurti jau nuskilusį dantį. Jei dantys pakeitė spalvą, susidėvėjo ar yra netaisyklingai išaugę, dažnai geriausias sprendimas – keramikos laminatės („venyrai“).

Tai – keramikos plokštelės, kurios yra pritvirtinamos prie priekinio danties paviršiaus ir paslepia jo trūkumus. Laminatės – estetinio plombavimo alternatyva. Porceliano plokštelės gaminamos laboratorijoje iš bemetalės keramikos.

Laminatės paprastai naudojamos:

  • Kai reikia atkurti dantų spalvą. Ji gali būti pakitusi dėl šaknų kanalų gydymo, gali atsirasti dėmių dėl tetraciklino ar kitų vaistų vartojimo, per didelio fluoro kiekio arba kitų priežasčių;
  •  Kai reikia atkurti žemyn pasislinkusių dantų estetinį vaizdą;
  •  Kai reikia atkurti aptrupėjusius arba nuskilusius dantis;
  • Kai dantys yra nelygūs arba netaisyklingos formos;
  • Kai reikia paslėpti didelius tarpus tarp dantų.

GALERIJA

Dantų paviršiaus restauravimas keramikos laminatėmis

KITOS PASLAUGOS